Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  Výbava pre bábätko
Výbava pre bábätko je stránka vytváraná mamami pre mamy. Ako píše Martina "maminy by mohli tento zoznam priebežne dopĺňať o rôzne praktické veci, lebo toto je u mňa zatiaľ neodskúšané, keďže bábo sa mi ešte len narodí:-)".

Spanie:

Postieľka by mala mať pevnú konštrukciu a možnosť výškového nastavenia. Madrac kvalitný, zdravotný, kvôli chrbtici, plachta na madrac, inkontinenčná podložka pod plachtu (nie je nutná no praktická, bábätká sa radi precikávajú), prikrývka, ľahká, nechlpatá, pracia, novorodenec a bábo do jedného roka vankúš nepotrebuje, strážca dychu - prevencia syndrómu náhleho úmrtia kojencov, baldachýn, hniezdo.

Papanie:

Odsávačka mlieka, fľašky, termoobal na fľašu, cumlíky na fľašu, malá lyžička na kvapky - silikónová, aby sa neporanili ďasienka, kefka na fľašky. V prípade, že budeš mat veľa mlieka je dobré mať v zásobe vrecká na uskladnenie mliečka v mrazničke, dajú sa objednať na internete, alebo postačia malé vysterilizované fľaštičky od výživy. Mliečko v chladničke vydrží 24 hod, v mrazničke 3 mesiace. Je dobré si ich označovať dátumom. Mliečko sa rozmrazuje a zohrieva vo vodnom kúpeli, nie v mikrovlnke.

Prebaľovanie:

Plienky - do pôrodnice jednorázové, potom záleží na tebe. Doporučuje sa mať zopár bavlnených plienok, ktoré sa využijú pri kojení, do perinky na ochránenie pri vracaní, na široké viazanie do ortopedických nohavičiek, prebaľovacia podložka, alebo pult.

Kúpanie:

vanička, alebo kýblik na kúpanie, teplomer do vody, osuška, ortopedické nohavičky(poštolky), detský olej, najlepšie olivový dostať v lekárni, detské mydlo, digitálny teplomer pre bábo, vatové tampóny a tyčinky, na pupček genciánová masť alebo lieh, krém na zadoček v prípade zaparenín, vlhčené utierky v prípade cestovania, doma radšej voda a mydlo, kefka na vlásky, nožničky, alebo štikačky na nechtíky.

Autosedačka:

ak sa ti narodí bábo v zime treba kúpiť fusak, alebo overal pre bábo, ktorý bude môcť mať oblečené a bude sa dať zapnúť do bezpečnostných pásov, teraz sa vyrábajú aj fusaky, ktoré sa dajú rozipsovať a vytvoriť "nožičky", alebo rôzne deky, ktoré sa prispôsobujú tej autosedačke.

Oblečenie:

Katuliatko: Látkové 20 ks a jednorázové plienky, Ortopedické nohavičky č.1 2 ks, č.2 aspoň 1 ks, košieľky 5-6 ks, body 5-6 ks č. 56, po jednom kuse aj z č. 50, lebo maličkému sú 56-ky ešte veľké no neoplatí sa investovať do nákupu maličkých vecí veľa, lebo bábo rýchlo rastie, no zo dve veci treba.

Novorodenecké ponožky 3 ks, tenké novorodenecké rukavičky 2 ks, tenké čiapočky 2 ks, teplé rukavičky 1 ks a čiapočky 2 ks, dupačky 5-6 ks, reklíky 4 ks, svetríky 4 ks, papučky 2 ks, overal, zavinovačky 2 ks, teplá súprava, deka, deka do kočíka, fusak.

Neskôr budete potrebovať, no je dobré si to zaobstarať ešte pred pôrodom, veci vo veľkostných číslach 62, prípadne aj 68, pretože hlavne v zime mamičky neradi vychádzajú priskoro s maličkým do centra na nákupy. Neviete, ako sa budete cítiť a vaše malé sa môže narodiť s trochu väčšou pôrodnou hmotnosťou, tak mu čoskoro budete veľkosti 62 obliekať. Treba hlavne myslieť na košieľky, body, dupačky, svetríky a čiapočky č. 2, zo všetkého aspoň po 2 ks.

Pri nákupe to netreba preháňať, vyberať kvalitu zo zdrav. nezáv. materiálov, no treba myslieť na to, že bábo niekedy musíte aj trikrát za deň prezliecť, tak nech máte do čoho. Treba myslieť neskôr aj na pyžamko, súpravičky: bundička-nohavičky, prikúpiť pár ponožiek, pančuchy, tričká, prvé topánočky. Berte do úvahy predpokladanú veľosť bábätka v danom ročnom období. V lete treba myslieť aj na vzdušnú pokrývku hlavy, vzdušné veci, no s dlhými rukávkami pre najmenších.. a síce to sem nepatrí, no aj na sieťku proti hmyzu na kočiar aj vajíčko a na pršiplášť na kočík i vajíčko, lebo často nebýva súčasťou pri nákupe kočíka.

Zhrnutie:

Julia: Prečítala som si všetky príspevky, boli aj poučné :) A dozvedela som sa (okrem toho čo je hore napísané), že na bruško pre bábatko treba neskôr SEPTONEX, že odsávačky sô najlepšie s pumpičkou (spomínané značky sú MEDELA a AVENT), že pre bábatko je najlepšie jednoduchá kozmetika INDULONA uni a mydlo BUPI (modré). A ešte tam je spomínaný kočík - trojkombinácia a odporúčaný je CAM Cortina za cca 18tis SK.

Doporučenia:

Petra: Nedá mi nereagovať, keďže pred rokom som už aj ja rozmýšľala, že čo nakúpiť do výbavičky a bola mi dobrá každá rada, dnes ma moja dcérka 8 mesiacov a už ako pomerne skúsená mamička (vždy sa najde niečo, čo ma prekvapí) viem aj ja prispieť svojou radou.

Na pupček mojej malej najlepšie pomohol 60% lieh, ktorý som jej dávala sterilnými gázičkami, krásne sa jej to asi za 10 dní zahojilo.

Zvyšné mliečko som si odstriekavala prstami, nejako sa mi to zdalo najpraktickejšie a šlo mi to lepšie, ako odsávačkami.

Naozaj je najlepšie nenakúpiť bábatku zbytočne veľa kozmetiky - ja dodnes malú kúpem len v čistej vodičke, nedávam žiadne mydlo, po kúpaní ju občas natriem detským olejčekom, keď má suchú pokožku, nedávam ho zbytočne, zadoček natieram Bepanthenom, ten som si obľúbila ešte v pôrodnici, bol v tej darčekovej krabici so vzorkami a som s ním veľmi spokojná, je jemnučký, dá sa používať preventívne pred zapareninami, čiže ho dávam pri každom prebalovaní a nemáme žiadne nepríjemné problémy s boľavou riťkou. Už som si ho dávala aj na boľavé bradavky, a tiež mi zabral aj na to, takže vám ho odporúčam vyskúšať. A to je z "našej" kozmetiky asi všetko, naozaj toho veľa netreba. Držím vám palce už len pri výbere kočíka :)



Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |