Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  Pôrod 1. fáza
Ako iste viete, pôrodom sa nazýva proces pri ktorom novorodenec opustí telo mamy. Pôrod môže byť vaginálny alebo chirurgický, čo sa nazýva Cisársky rez. Cisársky rez je obvykle indikovaný v prípade Cisarsky rezneuspešného vaginálneho pôrodu (zastavenie zostupu hlavičky, cefalopelvická disproporcia), alebo ak je bábatko príliš veľke (napr. gestačná cukrovka mamy), alebo ak budúca mamička už raz alebo viac krát Cisárskym rezom rodila, alebo ak je bábatko v strese a treba ho dostať von čo najrýchlejšie. Vaginálny pôrod po predchádzajúcom Cisárskom reze je možný len v prípade, ak predchádzajúci rez bol takzvaný "Pfannenstiel" alebo nízky transverzálny rez niekedy nazývaný aj "bikiny rez". Väčšina pôrodníkov však doporučuje budúcim mamám znova rodiť Cisárskym ak už raz Cisárskym rezom rodili.

Poďme ale k vaginálnemu pôrodu, pretože tak porodí väčšina budúcich mám. (Aj keď, hlavne v USA, sa stáva stale viac modernejšie rodiť Cisárskym rezom bez akýchkoľvek indikácii).

Pôrod má 3 fázy.

Prvá fáza začína nástupom pravidelných a efektívnych kontrakcií a končí kompletne otvoreným a spotrebovaným čípkom. Nepravidelné kontrakcie zvyčajne predchádzajú nástup tých naozajstných. Pravidelné kontrakcie sa opakujú v intervaloch 5 až 10 minút a mama ich pociťuje ako keby ju niekto stlačil odzadu. Každá mama, ktorá ich už raz zažila vie, že sa nedajú s ničím iným zameniť. Dilatacia a spotrebovanie cipkuKontrakcia začne v oblasti žalúdka a jej vlna sa pohybuje smerom nadol. Takto sa začne otvárať a spotrebovávať čípok. Dá sa to porovnať k vytláčaniu paštiky balenej v umelom šulku. Keď ju stlačíš v strede, jeden koniec sa začne otvárať pod tlakom hmoty. Podobne je to aj s čípkom. Ten je však dlhý pokiaľ je zatvorený a s jeho otváraním sa postupne skracuje - spotrebováva a keď je úplne otvorený, stane sa spodnou časťou maternice a v podstate sa nedá od nej rozoznať. Vtedy hovoríme, že čípok je spotrebovaný a pôrodné cesty otvorené. Tento proces môže trvať niekoľko hodín, u prvorodičiek veľakrát 12 až 24 hodín. U neprvorodičiek je tento čas podstatne kratší, stále to však môže byť niekoľko hodín.

1. fáza pôrodu sa delí na latentnú a aktívnu fázu. Latentná fáza začína nástupom kontrakcií a končí keď je čípok rozdilatovaný na 3-4 cm. Táto fáza môže trvať 12 až 20 hodín. Po nej nasleduje aktívna fáza kedy sa čípok otvára (dilatuje) s každou kontrakciou. U provorodičiek by mala byť rýchlosť dilatácie čípku 1.2 cm za hodinu a u viacnásobných mám aspon 1.5 cm za hodinu.

Až keď je čípok úplne otvorený (na 10 cm) nastane čas na tlačenie pre mamu a tým začína druhá fáza pôrodu. Doteraz nemalo zmysel tlačiť, pretože by to bolo tlačenie cez prekážku (čípok), ktorý pod tlakom môže opuchnúť tak, že bude nutný Cisársky rez. Preto napriek nutkaniu na tlačenie, čakajte až Vám doktor povie kedy je správny čas. Niekedy kontrakcie nie su dostatočne silné alebo su časovo ďaleko od seba a pôrod nepostupuje. Vtedy doktori nasadia oxytocín, čo je prirodzený hormon hypofýzy, ktorý telo tvorí a vylučuje v čase pôrodu, kojenia a tiež pri orgazme. Intravenozny oxytocín zosilní kontrakcie a tým urýchli pôrod.

Vaginalny porodPôrod môže začať aj odtečením plodovej vody. V prípade, že ti plodová voda odtiekla doma a ty nemáš kontrakcie, je treba ísť do nemocnice, pretože bábatko by sa malo narodiť do 18 hodín od prasknutia plodových blán, alebo sa nasadia antibiotika a všetko pokračuje ďalej normálne. Vačšinou pôrodne blany prasknú v prvej fáze pôrodu pri pravidelných kontrakciách. Niekedy však pôrodník preruší blany umelo, čím urýchli pôrod a tým skráti rodičkine trápenie. Na umelom prerušení blán nie je nič zle, skúsený pôrodník nahmatá hlavičku, prstom ju bude chrániť zatiaľ čo druhou rukou vsunie umelohmotný háčik, ktorým pretrhne blany. Po tomto úkone odtečie plodová voda, čo ešte viac stimuluje maternicu k silnejším kontrakciam. Pôrodník pohľadom vyšetrí plodovu vodu či je čistá alebo zafarbená mekoniom. Mekonium je prvá stolica bábatka. Normálne ju bude mať až po pôrode ale môže sa stať, že ju vylúči ešte v maternici. Porodník takto bude vedieť či je potrebné byť pripravený na prípadne dýchacie problémy novorodenca.

41. tyzden Porod 2. faza



Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |