Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  41. Týždeň
3. Trimester – 41. Týždeň. Ste na konci tehotenstva a ak sa bábätku nebude chcieť isť von samému, Váš pôrodník vyvolá pôrod. Obvykle to bude na konci 41. týždňa, niektorí môžu čakať až do 42. týždňa.


Bábätko v brušku stále rastie a čím dlhšie zostáva v maternici po ideálnom dátume pôrodu, tým väčší bude nepomer medzi hlavičkou bábätka a možnosťami Vašej panvy. Preto v prípade dlhého prenášania je možné, že hlavička bábätka nebude schopná prejsť cez relatívne úzke kostné štruktúry panvy a bude potrebný Cisársky rez. To sa však tyká prenášania až za 42. týždeň.

Nie je dôvod, aby ste prenášala tak dlho. Bábätko je pripravené na život mimo Vašeho tela už od 36. týždňa a preto je zbytočný risk nechať mamu tehotnú viac ako 42. týždňov. Rozhodnutie je však na lekárovi. Samozrejme, niektoré bábätká môžu byť veľké už aj v 38. týždni a ak je mama menšia, nastane rovnaká situácia (cefalopelvická disproporcia) a bude potrebný Cisársky rez.

Indukcia (vyvolanie pôrodu) môže byt prevedená niekoľkými spôsobmi:

- Umelým prerušením membrán: doktor použije malý umelý háčik, ktorým natrhne plodové blany (nebolestivé) a odtečie amniotická tekutina. Toto samotné môže vyvolať kontrakcie a pôrod.

- Podaním oxytocínu, čo je hormón hypofýzy, ktorý vyvoláva a zosilnuje kontrakcie. Tento dostanete v IV infúzii.

- Vložením hormonálnej tablety do oblasti čipku, ktorý spôsobí dozretie čípku a vyvolanie kontrakcií.

Samozrejme existujú aj iné metódy na vyvolanie pôrodu a je na lekárovi, ktorú použije.


Toto je posledný článok o tehotenstve na našich stránkach. Aj keď je možné, že ešte budete tehotná budúci týždeň, nič podstatné sa už nezmení. Jediný rozdiel na bábätku je ten, že bude väčšie a koža môže byť po pôrode suchá a fľakatá. To preto, že bábätko stráca vernix okolo 40. týždňa a koža je vystavená maceračnému vplyvu plodovej vody.

Dúfam, že sme naším cyklom o priebehu tehotenstva pomohli budúcim mamám pri získavaní informácii. Ak sa Vám naše články páčili sme radi. Ďalšie články budú o pôrode a bábätku.40. Týždeň PôrodMoje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |