Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  29. Týždeň
3. Trimester – 29. Týždeň (8. Mesiac). Do pôrodu zostáva ešte asi 9 až 13 týždňov. Priemerná váha bábätka v 29. týždni je okolo 1150 gramov a meria cca 37 až 39 cm od hlavy po päty. Výška maternice je okolo 29 cm (viď gravidometria v predchádzajúcich článkoch). Celkove pribratie od začiatku tehotenstva do tohto týždna by malo byť od 8 do 12 kg.


Bábätko narodené v tomto týždni bude stále maličké, chudučké, s minimálnym podkožným tukom. Bude mať problém s dýchaním pre nedostatok surfaktantu v pľúcach a môže mať tiež iné komplikácie ako napríklad krvácanie do mozgu. Väčšinou však predčasne narodené bábätká v 29. týždni prežívajú bez väčších problémov a šanca na prežitie je vyššia ako 90%.

Hlavné obdobie priberania na váhe začína od tohto týždna a bude pokračovať až do pôrodu. Chlapci budú priberať viac ako dievčatká.


Vaše telo sa začína pripravovať na pôrod. Braxton-Hicksove kontrakcie sa objavujú častejšie. Ide o falošné kontrakcie, ktoré sú prípravou maternice na pôrod. Nie sú pravidelné a nedochádza pri nich k žiadnym zmenám na čipku. V tomto týždni môžu prsia začať produkovať kolostrum a malé množstvo sa môže objaviť na bradavke. Je to veľmi lepkavá a hustá substancia, ktorá je pre bábätko prvým jedlom. Je veľmi bohatá na energiu a živiny. Bábätko má tesne po narodení veľmi malý žalúdok a kolostrum je ideálne prvé jedlo pre malé množstvo a vysoký obsah energie. Materské mlieko sa začne produkovať až niekoľko dní po pôrode. Bábätko stimuluje produkciu kolostra aj mlieka cucaním na bradavke.

Bábätko otvára očká a pri dobrom svetle vidí siluety objektov a dokonca aj ľudí v okolí vašeho brucha. Stále cítite silné pohyby a malo by sa hýbať niekoľkokrát za den. Ak sa Vám zdá, že bábätko sa hýbe menej, počítajte množstvo pohybov. Ľahnite si v tichej miestnosti a počítajte aj tie najmenšie pohyby. Bábätko by sa malo pohnúť aspoň 10 krát za hodinu a to by sa malo stať aspoň jeden krát za deň. Majte však na pamäti, že bábätko môže spať aj niekoľko hodín, preto niekedy nepocítite bábätko dlhú dobu. Ak však máte pocit, že sa bábätko nepohlo dlhšie ako ste zvyknutá, treba ísť do nemocnice.28. Týždeň 30. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |