2. Trimester – 24. Týždeň (6. Mesiac). 24. týždeň je prelomový. Bábätko je oficiálne považované za prežitia schopné v prípade, že by muselo byť v tomto 24. týždni predčasne porodené. Vyžadovalo by niekoľkomesačný pobyt na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti v inkubátore, pravdepodobne by za neho musel dýchať prístroj a dostávalo by umelú výživu. Ale existuje už dobrá šanca, že by prežilo.
Toto samozrejme nechceme a bábätko by sa ešte nemalo chystať von najbližších 14-18 týždňov. V tomto týždni je okolo 30 cm dlhé a približne 600 gramov ťažké. Aj keď sa zdá, že pekne priberá na váhe, je stále veľmi maličké a útle. Maternica sa dá nahmatať 5cm nad pupkom a gravidometria (meranie vzdialenosti hornej hranice maternice od lonovej kosti v cm) by mala byť okolo 24 cm, čo zodpovedá 24 týždňu tehotenstva.
Ako rastie bábätko, rastie aj Vaše bruško. Často sa na bruchu vytvoria strie, čo sú poruchy väzivového tkaniva v koži a tieto bohužiaľ zostávajú viditeľné aj po pôrode (postupne však vyblednú). Môžu sa vyskytnúť aj na zadku, stehnách, bokoch, dokonca aj na prsiach až u polovice tehotných žien. Nevieme presne prečo, pravdepodobne genetika hrá významnú úlohu. Veľmi záleží od toho, koľko a ako rýchlo priberiete. Preto aj keď je normálne v tehotenstve pribrať, nie je dobré pribrať nadmerne veľa a rýchlo. Žiadny z krémov ponúkaných na trhu nezabráni vzniku strií, môžu však zmenšiť ich rozsah.
S priberaním váhy prichádzajú aj ďalšie problémy. Bolesť chrbta, bolesť nôh, únava. Častejšie je aj krvácanie z nosa a ďasien.
Bábätko ma úplne vytvorenú tváričku, očká sú stále zatvorené. Oči aj uši sú už na svojom mieste. Vlásky rastú a vytvárajú sa aj mihalnice. Bábätku sa zmenšuje priestor a preto pomaly ustávajú saltá, premety a skoky. Pohyby však budete cítiť až do pôrodu, bude sa Vám však zdať, že ich intenzita sa mierne zmenšuje.
Bábätko si uvedomuje zvuky okolo seba aj muziku a hlavne hlas maminky. Preto mu môžete začať spievať, čítať a rozprávať sa s ním (s ňou).
23. Týždeň 25. Týždeň