TK
Ak otehotniete dnes 26/5/2022, dátum pôrodu bude okolo 16/2/2023.
  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Nová Kalkulačka
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  Prvý Trimester
  Druhý Trimester
  Tretí Trimester
  Pôrod
  Mesto|Pôrodnica
  Termíny Pôrodu
  Bábatko
ZDRAVIE
Výpočet BMI
Šiesta choroba
Piata choroba
H1N1 Chrípka
STD


Šestonedelie

1. Trimester 33% 1. Trimester
2. Trimester 33% 2. Trimester
3. Trimester 34% 3. Trimester
0%
Admin
Admin
..

..

..

..

Vlož foto
Šestonedelím sa nazýva obdobie prvých 6 týždňov po pôrode. V tomto čase sa mama po pôrode dáva pomaly dokopy. Jej telo prechádza veľkými zmenami. Hladina tehotenských hormónov klesá, maternica sa vracia do pôvodného tvaru a krvácanie slabne.

Prsia okamžite po pôrode začínajú produkovať kolostrum, čo je veľmi husté, na energiu bohaté mlieko a 2 až 4 dni po pôrode sa začne vytvárať normálne materské mlieko. Niekedy je to spojené s bolesťou v prsníkoch alebo aj horúčkou.

SestonedeliePočas šestonedelia by mala mamina stále brať prenatálne vitamíny. Vaše telo je vystavené veľkej záťaži obzvlášť ak dojčíte. Dojčenie samotné vyžaduje okolo 500 kilokalórii denne a regenerácia Vášho organizmu počas prvých dní po pôrode ešte viac. Mamy, ktoré dojčia a stravujú sa striedmo, relatívne rýchlo zhodia nadbytočné kilá vďaka energetickej náročnosti dojčenia.

SestonedelieV tehotenstve sex nie je zakázany, avšak počas prvých 6 týždňov po pôrode sa sexuálna abstinencia vrelo doporučuje. Po odlúčení placenty zostáva v maternici jedna veľká rana, ktorá potrebuje zopár týždňov na kompletné zahojenie. V prípade zavlečenia infekcie do tejto rany sexuálnym stykom, môže dôjsť k ťažkej infekcii endometria, ktoré môže prejsť až v sepsu, čo je infekcia celého organizmu a môže skončiť až smrťou.

Aj bez sexu však môžu nastať komplikácie v šestonedelí. Ak máte horúčku, bolesti brucha, zvracite alebo jednoducho cítite, že niečo nie je v poriadku, choďte na pohotovosť alebo zatelefonujte svojmu lekárovi. Niekedy sa stane, že kúsky placenty zostanú v maternici a tie sa zapália. Toto môže byť nebezpečný stav, niekedy sa tomu hovorí RPOC (retained products of conception) čo môže byť príčinou puerperálnej endometritídi alebo ľudovo povedané horúčky omladnic. Liečbou je hospitalizácia a intravenózne (vnútrožilové) antibiotiká.

Sestonedelie6 týždňov po pôrode je bezpečné obnoviť pohlavný život. Nový pocit zodpovednosti, každé 2 hodiny plačúci potomok, rôzne bolesti však veľa krát spôsobia ťažkosti pri obnove sexuálneho pôžitku zpred tehotenstva. Niekedy žena úplne stratí chuť na pohlavný styk. Pri vzájomnom pochopení, tolerancii zo strany partnera sa averzia k sexu obvykle postupne vytratí. Veľmi zriedkavo môže byť nechuť k sexu spôsobená nedokrvením hypofýzy počas pôrodu nazývana aj Sheehanov syndróm.

Veľa párov nadšených z nového bábatka a pocitom potreby súrodenca otehotnie do jedného roka od pôrodu.

Laktačnou antikoncepciou sa nazýva stav kedy mama dojčí a produkuje vysoké hodnoty hormonu prolaktínu. Prolaktín zastavuje ovuláciu aj menštruáciu a tým zabraňuje otehotneniu. Toto však platí len približne na 95% a len u mám, ktoré VÝLUČNE dojčia. Akonáhle sa začne s prikrmovaním bábatka táto antikoncepcia nie je vôbec spoľahlivá.

md

Bábatko: 6 týždeň až 6 mesiac

Sestonedelie


face.png
2/3/22, 12:12:29
9.1.2022 porod kedy bude prva menstuacia?
face.png
2/3/22, 12:03:03
Danica pre mna
9.1.2022 porod o 23:34
face.png
19/7/15, 15:05:36
Hej hej..suhlasím s gretagarbo. mala som isty problém..zavolala som laktačnú a malý ma 2 roky a stále kojeny..ako náhle začneš prikrmovať z flaše je s kojenim koniec..
face.png
19/7/15, 14:26:54
Ahoj..castejsie prikladat je podla mna lepsie ako dokrmovat, ale asi najlepsie je zavolat nejakej laktacnej poradkyni v tvojom okoli a mozno zistis, ze problem ani nemas:) prsia maknu, nenalievaju sa tak ako na zaciatku..Skus si stlacat prsnik odspodu, vtedy tecie mliecko rychlejsie a najdi si na mamile videa spravneho prisavania. Mozno tak problem vyriesis. Ale lepsie je osobne s nejakou laktacnou..:)
face.png
19/7/15, 12:55:02
Stracam mlieko po 6nedeli,co robit?? Mam dokrmovat alebo len castejsie prikladat, pretoze po par minutach babatka na prsniku sa mi zda,ze nic netecie a babatko place....
face.png
11/2/15, 21:30:27
Zdravim. Mam taku malu otazku. Mam sa strachovat ked som dostala chripku? Mam ju pod kontrolov nasadene lieky a... ale faktom ostava ze som nebola u doktora (ten mi vzdy da paralem lieky od kaslu a doporuci velke mnozstvo vitaminov!) dalsim faktom je ze este necele dva tyzdne budem v sestonedeli. i ked babetko je uz v nebi. cize beriem lieky aj na zastavenie tvorby mlieka. myslite si ze i napriek tomu ze je zjavne co mi vseobecny doktor povie mam vyhladat odbornu pomoc? za odpovede dakujem
face.png
11/2/15, 19:11:30
Zalezi ci kojis alebo nie. ak kojis, nemusis dostat menstruaciu pocas celeho obdobia dojcenia. ak nekojis, tak uz by si pomaly mala dostat prvu menstruaciu po sestonedeli. zalezi to i na tom, ako rychlo sa tvoje telo zotavi. ja som kojila a nedostala som menzes 15 mesiacov. je to uplne prirodzene a nic ti nie je. :)
face.png
14/1/15, 21:24:32
Som 2 a pol msiaca po pôrode a estek som nemala nenstruvaciu ale mam velmi vela vitokov bojim sa ci ze ci nieje mi nieco
face.png
3/4/14, 22:06:29
Daka mamina z okolia ziliny na popisanie ktora ma termin v juli?
face.png
28/7/13, 21:51:20
Janka zavinovacka pre babetko do 6 mesiaca? to som ani nepočula že by sa zavinovalo babo tak dlho ved vtedy dieta uš samo sedi


  Májovky 2022
  Júnovky 2022
  Júlovky 2022
  Augustovky 2022
  Septembrovky 2022
  Októbrovky 2022
  Novembrovky 2022
  Decembrovky 2022
  Januárovky 2023
  Februárovky 2023

Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Košice
  1. Týždeň
  6. Týždeň
  27. Týždeň
  Nemecko
  14. Týždeň
  Snažilky
  Ako otehotnieť
  Papierovačky
  5. Týždeň
  7. Týždeň
  13. Týždeň
  Februárovky 2012
  8. Týždeň
  Augustovky 2014
  Priemerná fetálna dĺžka
  Marcovky 2012
  10. Týždeň
  9. Týždeň
  33. Týždeň
TOPlist