Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  32. Týždeň
3. Trimester – 32. Týždeň (8. Mesiac). Zostáva už len 6 až 10 týždňov do pôrodu. V 32. týždni máte pocit, že to brucho už nemá kam ďalej rásť. Ale asi budete prekvapená, ešte stále sa bude zväčšovať. Bábätko v maternici rastie rýchlejšie ako Vaše bruško a preto ma stále menej miesta. Preto máte pocit, že sa aj menej hýbe. Je dobré počítať pohyby. Malo by sa pohnúť 10 krát za hodinu, ale stačí ak počítate len jednu hodinu za deň.


Ľahnite si v kľudnej miestnosti a počítajte aj tie najmenšie pohyby. Nezabudnite, že bábätko môže spať aj niekoľko hodín (prespí 90 až 95% za 24h), preto sa môže stať, že ho aj niekoľko hodín nepocítite.

Horná hrana maternice je približne 32 cm od lonovej kosti.


Ako očakávajúca mamička už začínate mať toho dosť, cítite sa unavená a to brucho zavadzia na každom kroku a nedá sa s ním ani riadne spať. K tomu sa pridáva bolesť krížov, zápcha, neustále behanie na záchod a opuchy členkov. Aby toho nebolo dosť, môžu sa dostaviť kŕčové žily a hemoroidy. Strie na bruchu sú toho zavŕšením.

V 32. týždni je už bábätko perfektne vyvinuté, jediný problém zostávajú nezrelé pľúca. Priemerná váha v 32. týždni je okolo 1700 gramov (1.7 kg) a priemerná dĺžka 42.5 cm. Hlava je proporcionálna k telu. Ak sa narodí predčasne v tomto štádiu tehotenstva, jeho šance na prežitie sú viac ako 95% za predpokladu intenzívnej novorodeneckej starostlivosti. Veľké množstvo vernixu pokrýva celé telo a tvoria sa veľké zásoby tuku. Napriek tomu bábätko vyzerá stále dosť chudo. V tomto období sa bábätko obráti hlavičkou dolu, v rámci príprav na pôrod. Ak je hlavička dole a nožičky hore, kopance môžete cítiť pod rebrami. Toto môže byť síce nepríjemné, ale je to dobrý signál, že bábätko je už v správnej polohe a pomaly sa chystá na pôrod.31. Týždeň 33. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |