TK
Ak otehotniete dnes 26/5/2022, dátum pôrodu bude okolo 16/2/2023.
  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Nová Kalkulačka
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  Prvý Trimester
  Druhý Trimester
  Tretí Trimester
  Pôrod
  Mesto|Pôrodnica
  Termíny Pôrodu
  Bábatko
ZDRAVIE
Výpočet BMI
Šiesta choroba
Piata choroba
H1N1 Chrípka
STD


Komplikácie Pôrodu

1. Trimester 33% 1. Trimester
2. Trimester 33% 2. Trimester
3. Trimester 34% 3. Trimester
0%

Vlož foto
Normálny pôrod začína kontrakciami pri ktorých sa otvára čípok maternice. Kontrakcie sú najprv nepravidelné a čípok zostáva stále zatvorený. Prvá fáza pôrodu sa delí na latentnu fazu a aktivnu fazu. Latentna faza zacina nastupom kontrakcii a konci dilataciou cipku na 3 az 4 cm. Aktivna faza zacina od 4 cm a u prvorodiciek by malo roztahovanie cipku postupovat rychlostou 1.2 cm za hodinu. U viacrodiciek je tato faza rychlejsia a otvaranie cipku postupuje rychlostou 1.5 cm za hodinu. Toto su samozrejme priemerne cisla a individualne sa mozu lisit.

Kazdopadne, zastavenie roztahovania cipku alebo zastavenie zostupu babatka v porodnom kanaly su caste komplikacie. V porodnictve sa casto spominaju 3 faktory, ktore ovplyvnuju uspesnost vaginalneho porodu.

Tieto su:
- sila a efektivnost kontrakcii
- panva mamy (velkost a anatomia)
- a babatko (velkost, pozicia)

Dalsi casto pouzivany vyraz je CPD: cephalo-pelvicka disproporcia, co znamena nepomer medzi hlavickou plodu a maminou panvou. V jednoduchom preklade, ak je mamina panva mala a hlavicka babatka velka, nezostava dost miesta na prechod. Toto by bola takzvana absolutna CPD, ktora je velmi zriedkava. Daleko castejsia je relativna CPD, ktora je sposobena nedostatocnostou a neefektivnostou kontrakcii, vycerpanostou mamy. Preto je velmi dolezite aby buduce mamy absolvovali predporodnu pripravu, kde sa dozvedia ako efektivne tlacit a nevycerpavat sa povedzme kricanim (predporodnu pripravu na nasich strankach pripravujeme). Sedacia a anestezia porod spomaluju.

V pripade, ze sa postup porodu zastavi, tvoj porodnik pravdepodobne naordinuje augmentaciu (posilnenie) oxytocinom. Tento prirodzeny hormon produkovany hypofyzou ludskeho tela stimuluje maternicu k silnejsim kontrakciam. Tiez je bezne, ze porodnik umelo prerusi plodove blany a tak odtecie plodova voda. Tento akt samotny dokaze nastartovat alebo zrychlit porod. Pomoct mozu aj zmeny polohy na bok, na vsetky styri a chodenie. Ak vsak nic nepomaha, konecnym riesenim je Cisarsky rez.

Malprezentacie plodu a ich riesenia popiseme v samostatnom clanku. Zaklinenie ramienka a makrozomia idu ruka v ruke a tiez ich popiseme v blizkej buducnosti. Poporodne krvacanie bude nasledovat.

md

Veci do porodnice Malprezentacie

Komplikacie


face.png
9/5/13, 23:23:47
Ahojte maminy.Dnes som bola na sone a MUDr.mi oznámil,že naša pusinka je KP-zadočkom dole...Je tu medzi nami nejaká mamina,ktorá takto rodila?Ďakujem.


  Májovky 2022
  Júnovky 2022
  Júlovky 2022
  Augustovky 2022
  Septembrovky 2022
  Októbrovky 2022
  Novembrovky 2022
  Decembrovky 2022
  Januárovky 2023
  Februárovky 2023

Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Košice
  1. Týždeň
  6. Týždeň
  27. Týždeň
  Nemecko
  14. Týždeň
  Snažilky
  Ako otehotnieť
  Papierovačky
  5. Týždeň
  7. Týždeň
  13. Týždeň
  Februárovky 2012
  8. Týždeň
  Augustovky 2014
  Priemerná fetálna dĺžka
  Marcovky 2012
  10. Týždeň
  9. Týždeň
  33. Týždeň
TOPlist