TehotenskáKalkulačka.sk

  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Mobil
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester
  Pôrod
  Pôrodnica
  Bábatko
Ultrazvuk
Magnetická Rezonancia
ZdravieKomplikácie Pôrodu
Vlož foto
Normálny pôrod začína kontrakciami pri ktorých sa otvára čípok maternice. Kontrakcie sú najprv nepravidelné a čípok zostáva stále zatvorený. Prvá fáza pôrodu sa delí na latentnu fazu a aktivnu fazu. Latentna faza zacina nastupom kontrakcii a konci dilataciou cipku na 3 az 4 cm. Aktivna faza zacina od 4 cm a u prvorodiciek by malo roztahovanie cipku postupovat rychlostou 1.2 cm za hodinu. U viacrodiciek je tato faza rychlejsia a otvaranie cipku postupuje rychlostou 1.5 cm za hodinu. Toto su samozrejme priemerne cisla a individualne sa mozu lisit.

Kazdopadne, zastavenie roztahovania cipku alebo zastavenie zostupu babatka v porodnom kanaly su caste komplikacie. V porodnictve sa casto spominaju 3 faktory, ktore ovplyvnuju uspesnost vaginalneho porodu.

Tieto su:
- sila a efektivnost kontrakcii
- panva mamy (velkost a anatomia)
- a babatko (velkost, pozicia)

Dalsi casto pouzivany vyraz je CPD: cephalo-pelvicka disproporcia, co znamena nepomer medzi hlavickou plodu a maminou panvou. V jednoduchom preklade, ak je mamina panva mala a hlavicka babatka velka, nezostava dost miesta na prechod. Toto by bola takzvana absolutna CPD, ktora je velmi zriedkava. Daleko castejsia je relativna CPD, ktora je sposobena nedostatocnostou a neefektivnostou kontrakcii, vycerpanostou mamy. Preto je velmi dolezite aby buduce mamy absolvovali predporodnu pripravu, kde sa dozvedia ako efektivne tlacit a nevycerpavat sa povedzme kricanim (predporodnu pripravu na nasich strankach pripravujeme). Sedacia a anestezia porod spomaluju.

V pripade, ze sa postup porodu zastavi, tvoj porodnik pravdepodobne naordinuje augmentaciu (posilnenie) oxytocinom. Tento prirodzeny hormon produkovany hypofyzou ludskeho tela stimuluje maternicu k silnejsim kontrakciam. Tiez je bezne, ze porodnik umelo prerusi plodove blany a tak odtecie plodova voda. Tento akt samotny dokaze nastartovat alebo zrychlit porod. Pomoct mozu aj zmeny polohy na bok, na vsetky styri a chodenie. Ak vsak nic nepomaha, konecnym riesenim je Cisarsky rez.

Malprezentacie plodu a ich riesenia popiseme v samostatnom clanku. Zaklinenie ramienka a makrozomia idu ruka v ruke a tiez ich popiseme v blizkej buducnosti. Poporodne krvacanie bude nasledovat.

md

Veci do porodnice Malprezentacie

Komplikacie


face.png
9/5/13, 23:23:47
Ahojte maminy.Dnes som bola na sone a MUDr.mi oznámil,že naša pusinka je KP-zadočkom dole...Je tu medzi nami nejaká mamina,ktorá takto rodila?Ďakujem.


Najnovšie
  Júnovky 2023
  Novembrovky 2023
  Decembrovky 2023
  Januárovky 2024
  Februárovky 2024
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Decembrovky 2022
  Jonášová metóda
  Čínska metóda
  10. Týždeň
  UK
  31. Týždeň
  7. Týždeň
  Ako otehotnieť
  1. Týždeň
  14. Týždeň
  9. Týždeň
  Pôrod 2. fáza a epiziotómia
  Oznámenia tehotenstva
  41. Týždeň
  40. Týždeň
  39. Týždeň
  38. Týždeň
  37. Týždeň
  36. Týždeň
  35. Týždeň
TOPlist