Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  1. Týždeň
1. Trimester, 1. Týždeň, 1. Mesiac. Ideálne tehotenstvo trvá 40 týždňov, 280 dní, 10 lunárnych, alebo 9 kalendárnych mesiacov. Normálna dĺžka tehotenstva sa pohybuje od 38 týždňov do 42 týždňov. Len 5% tehotných mamičiek porodí v deň vypočítaného pôrodu. 40 týždňov je lekársky výpočet, rátaný od prvého dňa poslednej menštruácie. V skutočnosti, prvé dva týždne tehotenstva nie ste tehotná, pretože oplodnenie nastáva v čase ovulácie približne 14 dní po prvom dni poslednej menštruácie za predpokladu, že budúca mamina ma pravidelný 28 dňový cyklus.


Z lekárskeho hľadiska je však práve tento deň, prvý deň poslednej menštruácie, východiskovým bodom pre výpočet gestačného veku, teda v ktorom týždni je Vaše tehotenstvo. Preto ak chcete, môžete si skutočný vek Vašeho bábätka v brušku, vyrátať odpočítaním 2 týždňov reálneho tehotenstva. Toto číslo sa však v praxi nepoužíva.

Preto, ak ste mala poslednú menštruáciu len pred povedzme 3 týždňami a otehotnela ste pred 7 dňami, naša kalkulačka Vám vypočíta, že ste tehotná už 3 týždne. Samotné bábätko (embryo) je však len 7 dni staré a Vy vôbec netušíte, že ste tehotná lebo do normálnej menštruácie zostáva ešte týždeň. Tehotenský test však už môže byť pozitívny 6 až 8 dní od oplodnenia.Nerobte si z toho ťažkú hlavu, Vaše tehotenstvo má trvať 40 týždňov a Vy už máte 3 týždne za sebou :-)

V prípade, že plánujete byť tehotná, začnite brať prenatálne vitamíny aspoň 2-3 mesiace dopredu. Kyselina listová je nevyhnutnou zložkou potravy pre zdravý vývin bábätka.

Ak už ste tehotná, začnite brať vitamíny čo najskôr. Netreba robiť paniku ak ste vitamíny doteraz nebrala. Ak je Vaša výživa normálna, zdravo balancovaná, Váš organizmus má pravdepodobne dostatočné zásoby všetkých nevyhnutných vitamínov a minerálov. Každopádne však je potrebné si uvedomiť, že tehotenstvo je náročné na výživu. Veď predsa Váše telo je továreň, ktorá vyrába nový život. To je zázrak, nie? Preto začnite brať vitamíny a pokračujte aj niekoľko mesiacov po pôrode, obzvlášť ak sa chystáte Váše bábätko kojiť (čo jednoznačne doporučujeme).

Ak fajčíte, prosím PRESTAŇTE hneď teraz. Ak nie kvôli Vám tak kvôli Vášmu bábatku. Fajčenie zvyšuje krvný tlak a môže spôsobiť odtrhnutie placenty od maternice. To je väčšinou veľmi vážny stav a môže spôsobiť smrť bábätka. Váše bábätko sa nerozhodlo fajčiť tak ho do toho nenúťte. Narodí sa s nižšou váhou ako ostatné deti a vysoko pravdepodobne začne v puberte fajčiť, lebo nájde niečo čo mu je blízke. Veď to už skúsilo ešte kým nebolo ani na svete.

Nepite alkohol. Ani kvapka alkoholu v tehotenstve nie je zdravá. Ak pijete veľa alkoholu pokiaľ este netušíte že ste tehotná, teda v prvých týždňoch tehotenstva, môžete spôsobiť Vášmu bábatku nenapraviteľné malformácie. Muži, ktorí pijú veľa alkoholu majú menej spermii.

Posledné štúdie tiež poukazujú na nepriaznivý vplyv kávy na tehotenstvo. Káva zvyšuje riziko potratenia tehotenstva a tiež môže spôsobiť predčasný pôrod. Preto si jednoducho kávu počas nasledujúcich 9 kalendárnych mesiacov odoprite.2. TýždeňMoje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |