Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  16. Týždeň
2. Trimester - 16. Týždeň (4. Mesiac). V 16. týždni bábätko váži 60 až 80 gramov. S bábätkom rastie aj maternica a placenta a dá sa nahmatať približne v polovici medzi pupkom a lonovou kosťou. Pred 6 týždňami maternica vážila len 140 gramov, tento týždeň maternica váži už 250 gramov, čo je štvrť kila. Amniotická tekutina okolo bábätka váži okolo 200 gramov.


Takže, keď si to zrátate dokopy a pridáte zvýšené ukladanie tuku vo Vašom tele a zvýšený obsah krvi a ostatných telových tekutín, niet divu, že priberáte.

Medzi 15. až 20. týždňom sa robí tzv. triple alebo quadruple screening test, čo je prenatálny screening na Downov syndrom (Mongolizmus) a iné vrodené genetické vady. Viac informácií nájdete v článku o 15.týždni tehotenstva.

Na prsiach sa môžu objaviť rozšírené žily. Toto je spôsobené zvýšeným prekrvením mliečnej žľazy, ktorá sa v tomto období aktívne pripravuje na budúce kojenie.

Bábätko rýchlo rastie. Nohy aj ruky sú už perfektne vyvinuté a bábätko trénuje pohyby ostošesť. V tomto období, okolo 16. týždňa, môžete (ale nemusíte) začať cítiť jemné šteklenie v podbrušku. A postupne stále silnejšie. Spomeňte si na tohoto motýlika, keď Vás v 28. týždni zobudí poriadny kopanec do boku. Ak však pohyby bábätka ešte necítite, nerobte si starosti. Normálne je začať ich cítiť medzi 16. až 20. týždňom a u prvorodičiek niekedy aj neskôr.


Prsty aj palce majú správny tvar a nechty sú plne vyvinuté. Stále však zostávajú mäkkučké. Hlava je stále dosť veľká v porovnaní s telom, ale telo v tomto období rastie rýchlejšie ako hlava a tato disproporcia sa čoskoro vyrovná.

Pohlavné orgány sú vyvinuté a ultrazvuk okolo 16. týždňa môže jasne ukázať o koho tu ide. Palička alebo čiaročka. Palička bude chlapček a čiaročka dievčatko. Väčšina pôrodníkov však počká s ultrazvukom na určenie pohlavia do 20. týždňa, kedy je väčšia šanca, že bábätko ukáže výbavu. Veľakrát však neukáže nič a potom už len treba čakať na pôrod (nekupujte ani modré, ani ružové šatičky, ale pre istou ich majte vybrané a potom len pošlite manžela na nákup, kým Vy budete v pôrodnici).

Tvárička je vyvinutá a bábätko sa smeje, ale aj mračí. Jemnučké vlásky (lanugo) pokrývajú celý povrch tela, vrátane tváre. Začínajú rásť mihalnice a obočie.

V druhom trimestri by ste sa mala cítiť na vrchole svojich síl. Fyzicky, mentálne aj emocionálne. Vaše telo sa plne prispôsobilo tehotenstvu a svet by mal byť krásny.15. Týždeň 17. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |