Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  Pôrod 2. fáza a epiziotómia
Pri pôrode hlavičky môže dôjsť k tzv. natrhnutiu hrádze. Toto je poškodenie kože perinea a sliznice vagíny, niekedy aj svalov pánvoveho dna. Je spôsobené rýchlym prechodom hlavičky pôrodným kanálom a teda nedostatkom času na roztiahnutie elastických štruktúr pánvového dna.

Rozoznávame 4. stupne natrhnutia, kde
1. stupeň je len povrchového charakteru, ktoré mnohokrát nevyžaduje žiadne šitie.
2. stupeň je hlbšie natrhnutie, ktoré nezasahuje do svalov, ale je potrebné šitie,
3. stupeň je aj poškodenie svalov a vyžaduje dôkladne šitie a
4. stupeň zasahuje až rektum (konečník) a vyžaduje dôkladnú revíziu štruktúr.

Prvé 2 stupne sa ľahko zošijú a vďaka silnému prekrveniu pánvoveho dna sa aj veľmi rýchlo zahoja. 3.stupeň je trošku komplikovanejší a 4. stupeň by mal zošívať už len skúsený pôrodník.

Epiziotómia:

Niektorí pôrodníci nastrihávajú takzvanú epiziotomiu, čo je vlastne chirurgická náhrada natrhnutia perinea. Cieľom je uľahčiť a urýchliť pôrod a tiež predpoklad ľahšieho šitia. Nevýhodou je možné rozšírenie epiziotómie do 4. stupňa lacerácie a tým poškodenie rekta. Žiadna štúdia do dnešných dní neukázala, že epiziotómia má nejakú výhodu nad prirodzeným natrhnutím. Epiziotómia by sa nemala rutinne strihať u každej rodičky. Táto metóda by sa mala použiť len v prípade. že je ohrozený plod alebo je jasné, že pôrod bez epiziotómie bude príliš komplikovaný. Nevýhodou rutinného nastrihávania perinea je, že nastrihnuté sú aj tie mamy, ktoré by sa pri pôrode možno vôbec nenatrhli.

Dľžka druhej fázy pôrodu záleží od parity. Parita znamená, koľkokrát už mama rodila. Prvorodičky to majú samozrejme najdlhšie a pôrod môže trvať aj 2 hodiny a dlhšie. Ak prvorodička neporodí do 2 hodín od kompletnej dilatácie čípku, pravdepodobne bude nutný Cisársky rez. Skúsené mamy si môžu 2 fázu pôrodu odbiť aj od 1 minúty do 1 hodiny. Mama, ktorá už rodila 5 krát a viac sa už pri tom aj usmieva. Samozrejme aj pri mnohonásobných mamách sa môžu objaviť vyššie popísané komplikácie a nie je raritou, že aj monhonásobná mama nakoniec porodí Cisárskym rezom.

Druhá fáza pôrodu končí kompletným pôrodom bábatka, s mamou ho však stále spája pupočná šnúra. Túto môže otecko (v prípade že neodpadol) prestrihnúť, ak to pôrodník dovolí. Mnoho silných mužov však pri pôrode viditelne zoslabne a radšej si sadnú. Emócie pri pôrode sú samozrejme veľmi silné. Preto treba dávať veľký pozor na to aby ocko naozaj prestrihol pupočnú šnúru a nie niečo iné.

Bábatko je po pôrode pokryté vernixom a má belavú farbu. S prvým nádychom začne plakať a plač stále zosiluje. Silný plač je najlepší indikátor dýchania. S prvými nádychmi bábatko zružovie. Každý pôrodník má iné zvyky ale je dobré ak mama dostane bábatko ihneď po pôrode na prsia. Okamžitý kontakt kože bábatka s kožou mamy a teplo jej tela vytvára ten prvý najdôležitejší kontakt života novorodenca. Novorodenec cíti bezpečie po práve prebehnutom šoku, čo pôrod pre novorodenca nesporne je (ale aj pre mamu). Ak však je potrebné bábatko stimulovať, "bonding" sa odloží o niečo neskôr.

md

Pôrod 1. faza Inštrumentálny Pôrod


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |