Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  9. Týždeň
1. Trimester - 9. Týždeň (3. Mesiac). Vaše bábätko je veľké asi ako oliva, meria 2 až 3 cm a váži cca 2 až 3 gramy. Tehotenstvo na Vás ešte nie je vidieť, maternica však ďalej rastie a dá sa nahmatať tesne nad sponou. hCG (human choriogonadotropin) hormón je na vrchole. Koža sa stáva jemnejšia, ale môžu sa vyskytovať vyrážky. Vlasy môžu byť menej alebo aj viac mastné. Zväčšuje sa vaginálny výtok, čo je počas tehotenstva normálne.


Bábätko je maličké, ale začína sa podobať na ľudskú bytosť. Chrbátik sa vyrovnáva a chvostík sa zmenšuje. V proporcii ku zvyšku tela je hlavička veľmi veľká, je zahnutá smerom k hrudníku. Oči sú už vyvinuté, ale sú pokryté membránou. Bábätko neotvorí očká ešte niekoľko mesiacov.

Robí veselé pohyby, skáče, krúti sa, robí kotrmelce. Tieto pohyby však zatiaľ necítite a nepocítite ich až skoro do 20 týždňa. Je však možné ich vidieť na ultrazvuku. Ruky sa vyvíjajú rýchlejšie ako nohy, ručičky majú pršteky a tkanivo medzi nimi začína postupne odumierať, aby zostali len prsty. Vie ich už zohnúť a bude chytať všetko, čo mu príde pod ruku.Nie je možné rozlíšiť pohlavie aj keď toto je určené už od oplodnenia.

9-11 týždeň sa považuje za ideálny na prvý tehotenský ultrazvuk. Plod je už dostatočne veľký na presne merania a teda na určenie dľžky tehotenstva. Toto je zvlášť dôležité v prípade, ak neviete alebo ste si nie istá dátumom Vašej poslednej menštruácie.

Vás krvný obeh sa mení, objem krvi sa zvyšuje až o 50%. Je to dôležité pre vývoj bábätka. Objem krvi sa začne zvyšovať v prvom trimestri a bude pokračovať počas celého tehotenstva. Objem plazmy sa zvýši viac ako obsah červených krviniek, preto Váš krvný obraz bude ukazovať anémiu (chudokrvnosť) a môžete sa cítiť unavená a slabá.8. Týždeň 10. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |