Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  Pôrod 3.fáza
Tretia fáza pôrodu je pôrod placenty. Placenta by sa mala porodiť najneskôr do 30 minút, vačšinou to však býva okolo 10 minút. Novopečená mamička väčšinou nevenuje pôrodu placenty veľkú pozornosť pretože je plne zaujatá kričiacim batôžkom.

Lekár kontroluje prípadné krvácanie injekciou oxytocinu alebo liekmi. Veľmi jemne poťahuje za pupočník čím napomáha postupnému oddelovaniu placenty od steny maternice. Maternica je zo začiatku mäká ale postupným sťahovaním sa tvrdne a tesne pred jej pôrodom vidno zaoblenie na rodičkinom bruchu. Pritom mama stále pociťuje mierne kontrakcie. Keď je placenta odlúčená, čo pôrodník spozná podľa zmeny tvaru maternice a nahmataním placenty vo vagíne, požiada mamu o ešte jedno posledné potlačenie a placenta sa porodí.

Porod placentyPôrod placenty sa už nedá porovnať k pôrodu bábatka. Prípadné komplikácie môžu nastať ak sa placenta neodlúči sama do 30 minút. Vtedy sa pôrodník pokúsi o manuálnu extrakciu placenty, čo znamená že bude musieť vložiť celú ruku až do maternice a prstami placentu odlúčiť od steny. Toto môže byť veľmi bolestivé a obvykle sa mame podá analgetikum alebo, v prípade že má epidurálnu anestéziu táto sa predľži. Ďalšou komplikáciou môže byť silné krvácanie, ktoré ako spomíname vyššie je kontrolovateľné oxytocínom alebo prostaglandínom.

Placenta je po pôrode prezretá pôrodnikom. Napríklad, či má pupočník 3 cievy ako má mať, alebo je tam anomália čo môže zavčasu poukázať na prípadnú vývojovú vadu v krvnom obehu novorodenca a potrebné vyšetrenia môžu byť vykonané skôr ako sa začne zhoršovať klinický stav bábatka.

Pôrodom placenty končí pôrod a začína postpartálne obdobie, šestonedelie.

Inštrumentálny pôrod Čo so sebou do pôrodniceMoje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |