Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  15. Týždeň
2. Trimester - 15. Týždeň (4. Mesiac). V 15. týždni je bábätko asi 12 - 14 cm dlhé a veľké ako grapefruit. Ak si oblečiete obtiahnuté šaty alebo plavky, bude na Vás vidieť, že ste tehotná. Maternica sa dá nahmatať medzi pupkom a sponou. Zostavá Vám ešte približne 23 až 27 týždňov do konca tehotenstva. Bábätko má veľmi tenkú pokožku cez ktorú presvitajú cievy. Lanugo pokrýva celé telo. Ušká sú už po stranách hlavy. Očká sú ešte stále široko od seba. Bábätku už rastú vlásky. Do kostí sa začína ukladať kalcium (vápnik). Bábätko je veľmi živé a robí premety, ktoré však ešte nemusíte cítiť.


Medzi 15. až 20. týždňom sa robí prenatálny screening na Trizomiu 21 - Downov syndrom (Mongolizmus), Trizomiu 18 - Edwardov syndrom, Trizomiu 13 - Patau syndrom, rázštepy neurálnej trubice a brušnej dutiny a iné zriedkavé genetické choroby. Robí sa pomocou tzv. quadruple (alebo triple) screen testu, kam patri MSAFP (Maternal Serum Alfa-FetoProtein), estriol, hCG a protein inhibin A. Vypočítava sa pomocou počítačového algoritmu založeného na maminom veku, váhe, rase a dĺžke tehotenstva.


V prípade, že je tento test pozitívny, doktor Vám ponúkne amniocentézu a ďalší ultrazvuk na potvrdenie alebo vyvrátenie vrodenej vady. Tento test je možné robiť len v danom rozmedzí (15-20 týždeň), takže ak v tomto čase nenavštívite Vášho lekára, neskôr už tento test nebude možný. Mnoho žien však tento test odmieta s tvrdením, že bábätko donosia až do pôrodu, aj keby malo mať nejakú vrodenú vadu.14. Týždeň 16. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |