Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  Preeklampsia
Preeklampsia, inak nazývaná tiež gestóza, je ochorenie špecifické pre tehotenstvo. Prejavuje sa zvýšeným krvným tlakom nad 140/90 a výskytom bielkoviny v moči. Donedávna sa pre diagnózu preeklampsie vyžadovali aj opuchy nôh, rúk alebo tváre, ale keďže toto je veľmi častý príznak aj nekomplikovaného tehotenstva, nedávno sa edémy (opuchy) z klasifikácie preeklampsie vypustili. Každopádne rýchly prírastok na váhe budí podozrenie na zadržiavanie vody v tele matky a zvyšuje citlivosť lekára na možný vývoj preeklampsie.


Pokiaľ je v tehotenstve zvýšený iba krvný tlak, hovoríme o takzvanej hypertenzívnej poruche v tehotenstve alebo tehotenstvom indukovanej hypertenzii. Niektoré mamy môžu mať zvýšený tlak už pred otehotnením alebo pred 20 týždňom tehotenstva, respektíve zvýšený krvný tlak môže pretrvávať aj po šestonedelí a vtedy hovoríme o chronickej hypertenzii. Táto samotná však môže postupne prejsť v preeklampsiu tým, že sa obličky pod zvýšeným tlakom poškodia a začnú prepúšťať bielkoviny. V pripade, ze hodnota bielkovin v moci prekroci urcitu hladinu, diagnostikujeme preeklampsiu. Mierna forma preeklampsie je charakterizovana tlakom okolo 140/90. Ak sa tlak zvysi na 160 az 180/110 hovorime o tazkej preeklampsii. Mozu ju sprevadzat silne bolesti hlavy a poruchy zraku, uplne zlyhavanie obliciek, plucny edem a neliecena preeklampsia obvykle prechadza do eklampsie alebo HELLP syndromu. Eklampsia su epilepticke krce so stratou vedomia (Grand Mal), ktore ohrozuju zivot mamy aj babatka.

Nie je jasne co je pricinou preeklampsie. Rozne teorie hovoria o genetickej predispozicii, imunologickych poruchach, nespravnej implantacii placenty a podobne. Preeklampsiu vidime castejsie u prvorodiciek, u mam starsich ako 40 rokov, pri dvojickach alebo viacplodovych tehotenstvach, u mam s vysokym tlakom pred tehotenstvom a niektorych dalsich chorobach ako napriklad pri cukrovke. V minulosti sa poukazovalo na moznu spojitost preeklampsie s nedostatkom mineralov a vitaminov. Ziadna zo studii vsak nepotvrdila ze nedostatok vapnika, magnezia, zinku alebo omega mastnych kyselin sposobuje preeklampsiu. Na druhu stranu sa vsak doporucuje vapnik pre mamy, ktore maju zvyseny tlak v tehotenstve. Uloha aspirinu v liecbe preeklampsie nie je overena, pouziva sa vsak u antifosfolipidoveho syndromu a inych poruchach zrazanlivosti krvi.

Liecbou preeklampsie je porod. Ci uz vaginalny, pokial je cipok pripraveny na porod, alebo Cisarsky rez, ak je nutny okamzity porod. Obvykle je vsak nutne porodit babatko do 24 hodin od vyskytu symptomov. Predtym vsak je potrebne zabranit vzniku epileptickych zachvatov liekmi ako intravenozny magnezium sulfat, znizit krvny tlak liekom ako napriklad labetalol a podobne. Ak je potrebne babatko porodit predcasne, mama dostane injekciu steroidov na urychlenie dozrievania pluc babatka.

Kazdopadne, preeklampsia je zavazny stav, ktory sa nesmie zanedbat. V pripade vcasnej a spravnej liecby je vacsinou na konci zdrave babatko a zdrava a stastna mama.

md



Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |